ÚVOD


Sestava na makrofotografii preparovaného hmyzu

Sestava je co nejjednodušeji a velmi levně (nejlevněji co to šlo) udělaná….,ale přiměřeně těžká - základ tvoří lavice z půlmetrového ocelového profilu o síle 1 cm. Brouky určené k focení přepichuji do polystyrenu v plastovém víčku od uzávěrů různých lahví s poživatinami (kulatý polystyren je tam velmi pevně upevněn žlutou těsnící gumou – (viz obrázky níže ). Těch víček mám několik – výborná jsou třeba bílá víčka od Nutely jejichž vnitřní průměr přesně odpovídá vnějšímu průměru koleček z polystyrénu, takže se nemusí dotěsňovat. Na spodku (na nádobě to byl vršek) víčka je do silonového profilu vyřezán čtvrtpalcový závit, který přesně padne na šroub od polokoule z Novoflexu - víčko s broukem našroubuji na doraz na polokouli (na spodní straně mechanismu polokoule je v čtvrpalcovém závitu našroubován neodymový magnet , který celý objekt drží na ocelové svislé desce)… a vyrovnám rychle horizontální i vertikální polohu s pomocí živého náhledu, pak ji zafixuji páčkou (viz obrázky níže ). To je funkce, která mi dříve chyběla – neustálé přepichování tak aby preparát byl v rovině je minulostí…Jsou i levnější varianty jak dosáhnout téhož výsledku (např. Benro LBA1 stativ ) nebo jakýkoliv běžný stativový kloub (menší kulová hlava). Zručný kolega už pracuje na podobném principu, který je vylepšen o tuto skutečnost - u Novoflexu se při změně ukolmení musí docentrovat objekt do zorného pole (hmyz tzv. vyjede ze záběru v živém náhledu – což ale není zas tak velký problém – posunutí celé polokoule a tím i objektu zpět do středu LCD displeje je jen chvilková záležitost oproti neustálému přepichování a manuálnímu vyrovnávání..),… naopak u kolegou vyvíjeného zařízení je hmyz přesně ve středu otáčení a jen se naklápí bez následného posuvu.

S lampičky z Ikei jsem si udělal ohebný držáček na plastový válečkový difuzer (viz obrázky níže ) – použil jsem tu jejich klipsnu a černý husí krček ze kterého jsem odšrouboval světlomet a vytáhl dráty (vypínač jsem použil pro DZ lampu)..nahoru jsem pomocí ocelové krytky na cykloventilek (závity se jako zázrakem shodovaly !!) a 4mm šroubku a plastového kolíčku na prádlo a dvou 4 mm matiček + tří prodloužených 6 mm matek a jednoho 6 mm dlouhého šroubku zformoval držáček na kruhový plastový difuzér, který nebylo možné nijak jinak uchytit na požadovaném místě, tak aby nebránil manipulaci s výměnou brouka…výborně a rychle se dá teď odsunout pro manipulaci s víčkem s polystyrénem s napíchnutým broukem a zase velice jednoduše umístit zpátky…Držáček se dá prakticky použít i jinak – na uchycení lehkých odrazných desek (polystyrén, papír, plast, atd..) při běžném makrofocení. Na rozdíl od na trhu nabízených - velkých a těžkých a drahých držáků, které jsou navíc pro focení malého preparovaného hmyzu v už tak stísněném prostoru více méně nepoužitelné..

Z bílého plastu (viz obrázky níže ) jsem si udělal pomocí dvou magnetů světelnou odraznou vanu pod preparát, takže nasvěcuji jen shora jednou 9 wattovou DZ zářivkou, která je umístěna na samostatném stojanu, na kterém je ještě pevná a lehká vidlice pro položení difúzního materiálu pod DZ lampu (vidlic je možné umístit i více než jednu) – jako difúzní materiál používám tlumící vrstvu pod plovoucí podlahy bílý mirelon  o síle 3 nebo 5 mm – pěkně světlo rozptyluje (i jinak úžasný profil !) a těsně okolo foceného hmyzu válečky nastříhané z poloprůhledného plastu (kontrast nových fotografií je vyšší). Mirelon se těžko shání v malém množství, v krámech mají někde také jenom barevný (žlutý, šedý, atd..), který je k ničemu..Nikdo z prodejců taky kousek 20x15 cm neprodá – musí se koupit minimálně 1 metr. Mirelon  + světelněodrazná 'vana' z bílého plastu úplně stačí, světla je víc než dostatek, takže není nutné svítit dalšími lampami – viz přiložený obrázek nosatce rodu Cirrorhynchus   (je ve světle šedém pozadí, neboť na bílém pozadí se ztrácely hlavní určovací znaky tohoto druhu – trsy dlouhých světlých chlupů na zadních holeních)…Fotil jsem tentokrát pomocí čínského měchu a obráceného objektivu Canon. Víc s použitým objektivem by ani nešlo lépe udělat…..čínský měch zas tak špatný není (proti případným a nežádoucím vibracím se dá ještě podložit kostkami nařezaného polystyrenu, popřípadě ještě přitáhnout zavařovací gumou k základně) …pokud je sestava umístěna na těžkém nepohyblivém stole..pak je to v pohodě…





BACK