ÚVOD


Makrofotografie a technika – na jiný způsob (tentokrát pouze makroměch).

Už delší dobu paralelně využívám při fotografování preparovaných exemplářů hmyzu podle mne neprávem zapomenutého způsobu – makroměchu. Nic co by muselo vonět naftalínem, ale moderní přístroj s automatickým přenosem dat – automatic extension bellows  německé firmy Novoflex. Věc má tu výhodu, že velmi zkracuje ostřící vzdálenost objektivů s pevným ohniskem a umožňuje s nimi fotit makro s nebývalým zvětšením nad reálnou velikost. U tohoto přístroje je zásadní automatický přenos clony (podobně jako u automatických mezikroužků) takže máte o cloně vždy plný přehled na displeji a lze ji libovolně nastavovat a měnit.  Měl by taktéž zajišťovat automatické AF ostření, při focení skládaného makra toto pochopitelně nevyužijete. Od zmíněných mezikroužků se však liší tím, že lze bez nutnosti re-demontáže okamžitě a jednoduše polohovat poměr zvětšení jen pouhým otáčením kolečka. Jedinou malou nevýhodou je určité snížení hloubky ostrosti – u skládaných fotografií ovšem toto nemá skoro žádný význam - stačí přidat další vrstvy. Práce s makroměchem je snadná – je malý a skladný, velmi pevné konstrukce, vynikajícího dílenského zpracování, s dvojitým posuvem (funkce makrosáněk) – kolečka posunu mají volbu lehčího chodu (i při nasazeném těle fotoaparátu byl samovolný posun dolů  ve vertikální poloze přístrojů neznatelný) a samozřejmě také těžšího chodu až úplného nechodu volně regulovaného druhým jistícím kolečkem. Při zapnutém blokování zrcadla a řádném upevnění desky nebo stativu není rozdílu mezi přesnou prací s klasickým makroobjektivem a prací s tímto makroměchem + objektivem (na rozdíl od pochybných a podezřele levných, jakýchsi makroměchů čínské a podobně jiné provenience).

V kombinaci s makroměchem používám malý objektiv s pevným ohniskem Canon EF 50/1.8 (pro určité velikosti hmyzu ideální volba) a makroobjektiv Canon EF 50/2.5. Prvý je relativně levný (asi 2.700 Kč) u druhého jsou přínosem malé kompaktní rozměry a váha (ocení se v terénu), cena už tak ne (asi 7.000 Kč). Použitý objektiv Canon EF 50/1.8 je sice plastový (také bajonet), ale jeho optika odvádí dostatečnou kvalitu, ve spojení s makroměchem jsou fotky hodně dobré. Toto řešení má své omezení, i díky snížené světelnosti,  ale s rozumným nasvícením lze fotit i broučky a jiný hmyz už ve velikosti okolo 4 až 5mm, což je třeba už za zenitem pro vynikající makroobjektiv Canon EF 100/2.8 a jiné podobné konkurenčních značek. U objektivu s ohniskovou vzdáleností 50mm jsou krajní hodnoty pracovní vzdálenosti (od čočky objektivu směr k focenému hmyzu) 5,5cm při poměru 2,5:1 a 10cm při poměru 1:1 – to rozhodně za daných podmínek ve srovnání s velmi drahým objektivem Canon MP-E65 není vůbec špatné. Se zmíněným makrobjektivem Canon EF 50/ 2.5 dosáhnete ještě většího zvětšení než s pevnou EF 50/1.8 – až 3,5:1. U objektivů s ohniskem 35mm až 25mm je poměr okolo 5:1. Štastní majitelé objektivu s ohniskem 200mm mohou využít po spojení tohoto objektivu s makroměchem Novoflex velmi dobrý poměr 1:1,5 při neuvěřitelné pracovní vzdálenosti okolo 70cm (!!), při 1 metru je zobrazení ještě v poměru 1:3. Zcela určitě nejsou tato řešení s makroměchem špatný nápad, obejdete se zatím bez drahých a těžkých makroobjektivů; pro fotografování preparovaného hmyzu doma se hodí dokonale. Samozřejmě mohou být použity díky redukcím i úplně jiné druhy objektivů, ale o tom zase někdy příště.. Nebo pomocí reverzního kroužku je samozřejmě možné fotografovat také s obrácenými objektivy. Při fotografování v protisvětle a velkých zvětšeních se nevyhnete tzv. 'mléčnému závoji', zdá se mi ale, že s určitými objektivy jsou výsledky při srovnatelných  podmínkách dokonce lepší než u objektivu   MP-E65.

Pro běžné fotografování v terénu někdy stačí i malý makroobjektiv 50/2.5 nebo 60/2.8, či jiné kvalitní objektivy s poměrem aspoň 1:2. Pro zvětšení nad 1:1 lze využít klasickou pevnou padesátku spolu s tímto makroměchem v kombinaci s pevným nebo rýžovým stativem. Pro fotografie v přírodě je externí blesk skoro nutností, takže každé odlehčení váhy, byť i o 100g je přínosné a tento makroměch se svou konstrukcí a pevností určitě pro focení v exteriéru hodí. Fatální nevýhodou může ale být malá pracovní vzdálenost, drobnou útěchou je skutečnost, že slavný (a těžký) MP-E65 na tom není o nic lépe. Co do praktické použitelnosti tohoto měchu je třeba upozornit, že závity se dají použít jen ve dvou prodávaných verzích pouze pro bajonety Canon a Nikon.

Prodejní cena ovšem není vůbec malá (i tak je pořád o dost menší než celková cena kvalitního makroobjektivu + dobrých makrosáněk), výrobce na svých stránkách udává 549 Eur, u tuzemských prodejců je rozpětí cen od 11.500 za verzi pro Canon až 13.000 Kč za verzi pro Nikon bajonety.
Jsou samozřejmě i další možnosti jak fotit pravé makro, ale ani jedna z nich nebude docela levnou záležitostí, do budoucna spíše naopak; kvalitní optika a její příslušenství nebyly a nebudou nikdy široce rozšířenou a lacinou spotřebou pro každého.


BACK